Мистецтво

Анатолій Василенко — назавжди батько українського коміксу!

На 84 році життя помер відомий український художник — розповідаємо про життя та творчість митця
Зараз ви читаєте:  
Анатолій Василенко — назавжди батько українського коміксу!

На превеликий жаль, рано-вранці 8 червня на 84 році життя помер видатний український художник і карикатурист Анатолій Василенко, батько української культури коміксів. У нього залишилися дружина, двоє дітей та двоє онуків, а також велика кількість його чудових робіт.

Анатолій Василенко — це людина, яка стоїть за одним із перших українських коміксів 1960-х років, які вперше з’явилися в українському сатиричному ілюстрованому журналі «Перець».

Про історію українських коміксів говорять вкрай рідко, тому що все ж для більшості цей популярний вид сучасного візуального мистецтва — це про американську культуру. Однак такий мистецький формат існує й у нас, із власним обличчям. І важливо відмітити, що Україна великою мірою завдячує Анатолію Василенку за значний вклад у розвиток цієї арт-індустрії.

Майбутній художник народився 7 листопада 1938 року в селі Нижня Ланна на Полтавщині. Вже з дитинства створював карикатури та скетчі. Першою карикатурною роботу митця було зображення його двоюрідного брата. А улюбленими персонажами скетчів Василенка завжди були коти, і він навіть заробив собі відповідне прізвисько  — «Котячий Художник».

«Але знайти власний почерк — це складне діло. Людина все одно відходить від чужого, коли знаходить своє», — говорив про початок своєї кар’єри сам художник для книжкового медіа Chytomo.

У свої 20 пан Анатолій вже був одружений, мав дітей та працював на цукровому заводі, але завжди продовжував малювати:

«Усе життя моє було на коміксах та карикатурах, не сказав би, що комікси були основою моєї творчости, але вони були паралельні неї все моє життя… На заводі я малював пригоди, що спостерігав щодня: крадіжки цукру, втечі від охоронців, випивання в генделику після робочого дня,» —  цитує  UA Geek Анатолія Василенка.

Величезну частину життя митець провів із пензликом у руках, малюючи зображення для українських газет та книг. За досягнення у 2005 році його нагородили званням Народного артиста України.

Загалом художник проілюстрував близько трьохсот книг для дітей та дорослих.

Анатолій Василенко володів рідкісним талантом перетворювати скандальну та корумповану українську політику на сміх. Він оживляв сторінки газети Kyiv Post понад 13 років, аж до останнього друкованого видання 5 листопада 2021 року. Його карикатури українських політиків, олігархів та громадських діячів у цій газеті часто ставали предметом жвавих обговорень.

Головна редакторка Kyiv Independent Ольга Руденко говорить про спільну роботу із художником: «У Kyiv Post у мене був один дуже особливий колега, з яким я постійно спілкувалась, але жодного разу не бачилась. Це був наш карикатурист Анатолій Василенко, єдина людина, яку ми всі називали лише по-батькові – Анатолій Петрович. Багато років раз на тиждень, о 12 годині у середу, я дзвонила Анатолію Петровичу й передавала йому наші ідеї для карикатур. Анатолій Петрович був легендою. Всі знали, що йому біля 80 років, що він малював для "Перцю" і ілюстрував "Тореадори з Васюківки", і що він не користується комп’ютером, інтернетом, чи смартфоном. Тому зазвичай після дзвінку я роздруковувала референси для нього — фото політиків, які мали фігурувати в карикатурах цього тижня — і відправляла їх з водієм в його студію.  Наступного ранку водій привозив свіжі акварельні малюнки на аркушах цупкого паперу.»

«У Анатолія Петровича були принципи. Карикатури не мали принижувати. Наприклад, людей не можна було зображувати, як тварин. Вся редакція позаочі обожнювала Анатолія Петровича, хоча ніколи його не бачила. По телефону він завжди був дуже ввічливим, оптимістичним, жартував. В останній рік він часто бажав мені здоров’я — його самого воно вже підводило,» — згадує Руденко.

Василенко також був справжнім патріотом України, каже чоловік онуки художника Павло Якимчук, з яким художник був дуже близький. Коли 24 лютого почалась війна, Анатолій Петрович, який вже ледь пересувався, попросив Якимчука принести йому кілька ручних гранат, щоб, якщо російські військові завітають до його дому, «він міг їх забрати з собою». «Це був жарт, звичайно, але якби він міг, він би віддав життя за Україну», — каже Якимчук для The Kyiv Independent.

Незважаючи на проблеми із здоров’ям, пан Анатолій до останнього дня був відданий своєму мистецтву. «Поки він тримався за олівець, він тримався за життя».

Для української молоді Василенко назавжди залишиться в пам’яті художника, який допоміг оживити пригоди пригодницького роману Нестайка «Тореадори з Васюківки».

Без нього буде сумно, але все ж Анатолій Василенко залишив великий спадок політичного гумору та соціальної сатири!

Інші тексти
Найкращі фільми та серіали вересня від найбільших стримінгових сервісів!
Кінематограф

Найкращі фільми та серіали вересня від найбільших стримінгових сервісів!

13 наймасштабніших серіалів і фільмів — те, що вам варто переглянути!
30 серпня 2022
Офіційний трейлер фільму «Люксембург, Люксембург»!
Кінематограф

Офіційний трейлер фільму «Люксембург, Люксембург»!

Тизер другої повнометражної стрічки режисера Антоніо Лукіча!
26 серпня 2022
Офіційний трейлер серіалу «Володар перснів: Персні влади»!
Кінематограф

Офіційний трейлер серіалу «Володар перснів: Персні влади»!

Незабаром прем’єра нового шоу про Середзем’я!
23 серпня 2022