Мистецтво

Бути Мариною Абрамович, навіть коли ніхто не дивиться!

Мисткиня Марина Абрамович дала інтерв’ю через FaceTime, сидячи на кухні свого будинку
Зараз ви читаєте:  
Бути Мариною Абрамович, навіть коли ніхто не дивиться!

Мари́на Абра́мович — це знаменита сербська мисткиня, що працює в жанрі перформансу. Учасниця феміністичного мистецького руху, що у своїх роботах досліджує стосунки між митцем і публікою, границі тіла та можливості розуму.

Абрамович називає себе «бабусею мистецтва перформансу», яким вона займалася все своє життя. Народилася в Белграді, Югославія (тепер Сербія), у 1946 році. Вона була творчою з раннього дитинства, зрештою навчаючись у міському Університеті мистецтв. У 1976 році вона познайомилася з німецьким артистом перформансу Улаєм і почала проводити більше часу в Європі. Пара, яка стала коханцями, протягом 12 років співпрацювала над значним набором перформансів, живучи деякий час у кочівництві в маленькому фургоні Citroën.

Роботи Абрамович часто випробовують її власні фізичні межі та наміри її авдиторії: вона дозволила людям навколо робити з нею все, що їм заманеться.

Популярною Абрамович стала вже в поважному віці, після успіху її ретроспективи в MoMA, де вона сиділа нерухомо шість днів на тиждень, сім годин на день, загалом 700 годин, дозволяючи будь-кому сісти навпроти неї й дивитися їй в очі. Робота стала феноменом, і люди вишиковувалися навколо кварталу, щоб отримати можливість взяти участь.

Відтоді Абрамович, яка знімалася в музичному кліпі Jay-Z, працювала з Леді Гагою та любить одяг дизайнерів Вальтера Ван Бейрендонка та Ріккардо Тіші, стала чимось на зразок знаменитості. 

Під час інтерв’ю вона запросила журналістку приєднатися до неї в Греції цього серпня на семінарі, організованому Інститутом Марини Абрамович (MAI).

 «Це всього п'ять днів. Без їжі, без розмов і важких фізичних вправ», — сміючись, розповідає 75-річна художниця. 

Абрамович заснувала інститут у 2007 році, спочатку збираючись перетворити занедбаний театр, побудований приблизно в 1930-х роках неподалік, на найкращий простір для вистав, архів та освітній центр. Але коли бюджет проєкту вийшов з-під її контролю і її зусилля зі збору коштів не допомогли, Абрамович вирішила перетворити це на щось, що не залежить від фізичного розташування. Новий слоган: «Не ходи до нас; ми приходимо до вас».

Сьогодні MAI подорожує світом, зупиняючись скрізь від Бразилії до Бангкока та залучаючи своїх учасників до теми мистецтва перформансу (п’ятиденний семінар коштує близько 2000 доларів США, і кожен, хто може заплатити, може зареєструватися). Його педагогіка зосереджена на тому, щоб розповісти студентам про те, що потрібно фізично та розумово для створення мистецтва, головним чином за допомогою методу Абрамович — набору тривалих вправ, створених художницею, які включають химерні (і абсолютно серйозні) інструкції, такі як: «Вибери дерево, яке тобі подобається. Обійміть ялинку руками. Поскаржся на дерево».

Куточок, присвячений документам художниці: листуванням, ескізам і науковим працям, написаним про неї. Зліва на полиці з одягом — подарунки від Ріккардо Тіші, креативного директора Burberry

Як проходить день мисткині? Скільки вона спить та який у неї графік роботи?

«Я люблю рутину….Я почуваюся добре, коли дотримуюся розпорядку дня. Якщо я цього не роблю — коли я подорожую, і мій графік стає божевільним — я стаю неврівноваженою. 

Мені подобається регулярність монастиря: монахи прокидаються до сходу сонця, потім йдуть в туалет. Потім вони займаються медитацією. Потім сніданок. Потім займатимуться фізичною роботою. Я намагаюся дотримуватися дуже схожого розкладу. Я люблю рано прокидатися. Дуже смішно говорити про відвідування туалету — західна культура соромиться цього, але я хочу обговорити це. Це нормально?»

Скільки годин на день працює?

«Моя давня подруга Ребекка Горн — чудова німецька художниця — пообідавши,  йде спати. Крім того, вона скаже: “Я йду на роботу”. Коли вона прокинеться, їй присниться сон. А потім цей сон змусить її працювати. 

Отже, вона зараховує свій сон до робочих годин. Багато художників черпають найкращі ідеї зі снів або в стані повного спокою. Я ненавиджу студію. Для мене це пастка. Ідеї ​​приходять із життя».

Яким був перший витвір мистецтва?

«У 14 років у мене була перша виставка картин. Я малювала свої мрії. Я пам’ятаю, як дуже заздрила Моцарту, тому що він почав складати, коли був маленькою дитиною. Я знала, що для мене було занадто пізно бути генієм, але я робила усе можливе. 

Пам'ятаю свою першу картину. Це була свічка, від якої йшли смуги світла, які були різними обличчями, і одне обличчя впало на стіл — це було моє обличчя. Це було про те, як ви успадковуєте образ себе. Або щось подібне».

З чого починається процес творіння? Який перший крок?

«Перший крок — отримати ідею. Непросту ідею, але таку, що змушує мене сказати: “О боже! Ні, ні, ні, ні». Ідея, яка застряє в моєму животі. Потім я стаю одержимою і, нарешті, кажу: “Добре, я це зроблю”. 

Цей момент прийняття рішення дуже важливий. Тоді я це роблю. Але твір завжди починається з ідеї, яка мені не подобається, з того, що я боюся».

Як дізнатися, що робота завершена?

«Коли в моєму тілі чи душі не залишилося ні грама енергії, тоді я знаю. Тому критика мене вже не зачіпає. Мої ранні роботи піддавалися жорсткій критиці; тепер усі вони знаходяться у найважливіших музейних колекціях. 

Водночас я можу визначити, коли твір поганий, навіть якщо його називають шедевром. Це чуття».

Коли вперше стало комфортно називати себе професійним художником?

«Дуже рано. Мені пощастило, що я ніколи не сумнівалася в тому, ким я є. У дитинстві я завжди розписувала стіни, поки батьки не дали мені студію, яка була просто маленькою кімнаткою, де я могла робити все, що забажаю».

Що мисткиня їсть, коли працює?

«Я люблю дитяче харчування….Ось таку їжу я люблю. Я також люблю пюре з бананів або яблучного соусу, будь-яку подібну їжу».

Яка найгірша звичка?

«Шоколад. Я хороша у багатьох речах: я прокидаюся рано. Я займаюся йогою. Але шоколад — я його надто сильно люблю».

Джерело: The New York Times

Інші тексти
Найкращі фільми та серіали вересня від найбільших стримінгових сервісів!
Кінематограф

Найкращі фільми та серіали вересня від найбільших стримінгових сервісів!

13 наймасштабніших серіалів і фільмів — те, що вам варто переглянути!
30 серпня 2022
Офіційний трейлер фільму «Люксембург, Люксембург»!
Кінематограф

Офіційний трейлер фільму «Люксембург, Люксембург»!

Тизер другої повнометражної стрічки режисера Антоніо Лукіча!
26 серпня 2022
Офіційний трейлер серіалу «Володар перснів: Персні влади»!
Кінематограф

Офіційний трейлер серіалу «Володар перснів: Персні влади»!

Незабаром прем’єра нового шоу про Середзем’я!
23 серпня 2022