Кінематограф

Фашизм, гомосексуальність і Мадс Міккельсен

Огляд на «Фантастичні звірі 3: Таємниці Дамблдора»
Зараз ви читаєте:  
Фашизм, гомосексуальність і Мадс Міккельсен

Тиждень тому в український прокат вийшла третя частина «Фантастичних звірів» із підзаголовком «Таємниці Дамблдора». 

Про фашизм, гомосексуальність і «культуру скасовування» в цій екранізації похмурої казки Джоан Ролінґ розповідає кінооглядач Gogol Media. 

Ця частина «Фантастичних звірів» продовжує історію протистояння двох найсильніших чаклунів свого часу у всесвіті Ролінґ — Альбуса Дамблдора та Ґелерта Ґріндевальда. Однак протистояння між добрим і злим чаклуном на цій історії не завершується — на глядачів чекають ще щонайменше дві частини цієї кіносаги. 

Нова історія від Девіда Єйтса, відверто кажучи, вийшла проміжково-посередньою. Тут багато красивих костюмів 1930-х, дуже смішна сцена з німецькою магічною тюрмою для політв’язнів і досить меланхолійний фінал із весіллям. Але під час перегляду стрічки не покидає відчуття, що це проміжковий етап, наче на екрані показують лише вирваний епізод із глобальної історії, який не має ні логічного початку, ні логічного завершення. Після перегляду здається, ніби подивився не окрему повнометражну картину, а лише одну серію якогось серіалу. Очевидно, що історія у «Фантастичних тваринах» розрахована на пенталогію, але ж кожен її епізод — це окремий повнометражний фільм, який глядач має дивитися без проблем прив’язки до минулого чи майбутнього. Яскравий приклад того — культова трилогія «Володар Перснів» Пітера Джексона. 

Водночас назвати цей фільм геть пропащим теж не повернеться язик, зокрема через чудову гармонію гри акторів. Сором’язливий і скромний Джуд Лоу (Дамблдор) і його повна протилежність — харизматичний і цинічний Мадс Міккельсен (Ґріндевальд) утворюють дійсно потужне акторське протистояння, за яким хочеться спостерігати. 

Міккельсен зіграв у цій частині «Фантастичних звірів» майже випадково. Джонні Деппа, який грав Ґріндевальда до того, позбавили ролі через «канселінг» у судовому розлученні з Ембер Герд, яке, до слова, актор нещодавно виграв. Сподіваємося, тепер він нарешті вийде з цього жахливого та несправедливого «канселінгу». З іншого боку, «канселінг» Деппа відкрив нам, що найкращим Ґріндевальдом може бути лише Мадс Міккельсен. Скандинавське походження актора, його холодна харизма та досвід гри маніяка в «Ганнібалі» ідеально підходять для створення магічного втілення нацизму.

Узагалі, уся ця похмура казка для дорослих цікава не стільки фантастичними тваринами (їх у цьому епізоді мізерна кількість), скільки своєю багатошаровістю. У протистоянні двох чаклунів Ролінґ, а за нею і Єйтс, вклали насамперед глибинну алюзію на зародження нацизму в Європі, адже більшість подій фільму відбуваються в Німеччині 1930-х років, саме перед приходом до влади Гітлера, а сам Ґріндельвальд є метафоричним нацизмом.

З іншого боку, за цією метафорою (яка насправді вже давно стала секретом Полішинеля) Єйтс створює досить глибоку історію токсичної гомосексуальної любові, де інтимні почуття входять у конфлікт зі світоглядними парадигмами людей. Усі заяви консервативних аналітиків про те, що гомосексуальність Дамблдора та Ґріндевальда — це лише данина новій етиці й актуальним соціальним віянням, насправді лише заяви. Адже історія кохання двох видатних чоловіків і їхнього ставлення до цього кохання — це фундамент цієї історії. Протистояння Дамблдора та Ґріндевальда — це не лише протистояння демократії та фашизму, це ще протистояння раціонального світогляду з емоціями, почуттями. Без цієї лінії фільм би не мав того емоційного навантаження, яке має зараз, і був би занадто простою історією для школярів молодших класів. 

У стрічці Дамблдор говорить фразу: «Те, що здається неймовірним сьогодні, стане неминучим завтра, якщо ми це не зупинимо». Краще про боротьбу зі злом не скажеш. Ні в 1930-х, ні сьогодні. І щодо таємниць Дамблдора, які винесені в підзаголовок — вони теж є «секретом Полішинеля» для всіх поттероманів.

Інші тексти
Змінитися, але не забутися
Кінематограф

Змінитися, але не забутися

Огляд на українську воєнну драму «Снайпер. Білий Ворон»
28 серпня 2022
Смертельна реорганізація
Кінематограф

Смертельна реорганізація

Чому ліквідація «Довженко-Центру» — це розгромний удар по українській культурі
17 серпня 2022
Філософія крінжу
Кінематограф

Філософія крінжу

Огляд на «Тор: Любов і грім» від Тайки Вайтіті
29 липня 2022