Мистецтво

Херсонське таємне мистецьке товариство створює пекучі бачення життя під російською окупацією!

Художники, драматурги та фотографи кинули виклик загрозі арешту на півдні України, щоб поділитися своїм досвідом!
Зараз ви читаєте:  
Херсонське таємне мистецьке товариство створює пекучі бачення життя під російською окупацією!

Під загрозою ув’язнення, допитів і постійного тиску обшуків російських військових шестеро художників таємно зустрічалися в підвальному приміщенні майстерні в окупованому місті Херсон. Через кілька місяців після того, як їхні будинки захопили війська, митці створили резиденцію, під час якої вони створили десятки робіт, включаючи малюнки, картини, відео, фотографії, щоденникові записи та вистави.

Результати, які вони назвали Residency in Occupation, пропонують жахливе уявлення про жахи, які пережили мільйони українців, які живуть під російським вторгненням. Зображення показують жахливі обійми на вокзалах, сім’ї, що ховаються в підвалах — над ними нависає смерть — будинки у вогні та танцюючі фігури, людські скелети під ногами.

Прощальна скорбота: картина Марка Роял Неможливо залишитися/поїхати 18.04.2022. Фото: Мистецька резиденція в окупації

Коли зустрічатися особисто стало небезпечно, художники продовжили працювати індивідуально. Деякі з тих пір втекли з міста, але інші залишаються, ризикуючи життям.

Група хоче виставити свої роботи, але зробити це в окупованому з лютого Херсоні неможливо. Кураторка резиденції Юлія Манукян, яка зараз перебуває в Одесі після втечі з Херсона, каже, що мистецтво може виступати як потужний акт опору.

«Я бачу, як наші художники мовою мистецтва розповідають світові правду про війну. Мені також важливо донести, як відбувається культурний спротив, оскільки він не менш потужний, ніж фізичний, тому що фронт культури – це місце, де вибудовується вільне майбутнє», — сказала вона. «Про необхідність чіткого звучання нашого незалежного голосу на міжнародній культурно-мистецькій арені, де протягом багатьох років домінувала Росія як представник східноєвропейських мистецьких практик, написано вже багато. Тож настав час озвучити це як ніколи».

З 2002 року в Херсоні розвивається власний мистецький рух, відомий як «хер-арт», що поєднує в собі іронію, сарказм, зухвалість і протилежність мейнстріму.

За перші три тижні окупації, за словами Манукян, вони були «в шоці». Але після того, як наткнулась на перші роботи у відповідь на війну митців поза Херсоном, вона почала сприймати мистецтво як імператив для «ментального порятунку» і об’єднала шість місцевих художників.

ЖУК, відомий художник-наївист, який працює під псевдонімом, уже розпочав роботу над «Небажаним гістем» — величезним шершнем, намальованим акрилом на старій скатертині, уособлюючи руйнівника й загарбника. І за кілька годин після того, як стало відомо про звірства в Бучі, він створив плакат під назвою «Putin Cock-a-doodle-doo» .

Путінський кок-а-дудл-ду від ЖУК. Фото: Мистецька резиденція в окупації

Художниця, яка працювала в окупованому селі під Херсоном під іменем Марка Роял, створила мистецький щоденник під назвою «Z-нотатки пані Солодухи». «Війна перекреслила все моє життя, але моя маленька майстерня манила мене», — писала вона. «Але як ти може малювати під звуки вибухів? Не можна робити вигляд, що війна десь поза межами. Ви повинні зафіксувати низку своїх переживань на папері».

Її мистецька документація включала ескізи під назвою «Неможливо залишитися/поїхати 18.04.2022» та «Дев’ять людей у ​​підвалі 15.04.2022» .

Юлія Данилевська уникає прямого зображення звірств. Серед її робіт — зображення втікачів із Маріуполя, які збирають сніг, щоб розтопити його у воду, рука російського солдата знімає золоту сережку з вуха українки, відрізана рука тримає російський прапор.

Відірвана рука тримає російський прапор. 19/06/2022, Юлія Данилевська. Фото: Мистецька резиденція в окупації

Фотографка Лі Білецька, яка зараз перебуває в Києві, працює над документальним фільмом «Жінки в окупації» та створила серію фотографій «Домашня Марія», у якій представлені портрети жінок і дівчат, які живуть в окупації.

У щоденнику у Facebook вона розповіла: «З учорашнього дня на Херсоні завіса диму. І це тягне вас вниз. Але ми тримаємось. Ми вперто намагаємося жити. Треба ще посадити ліс».

Один із портретів Лі Білецької жінок і дівчат, що живуть в окупації. Фото: Мистецька резиденція в окупації

Юна художниця та ілюстраторка дитячих книжок під ім’ям Мона створила серію картин, що відображають її внутрішній стан, та відеоарт під назвою … «Я хочу кричати». Свою роботу «Перехід» вона присвятила трьом поколінням жінок, які загинули від російської ракети в Одесі у квітні.

Драматург і кінокритик Артур Сумароков створив дві п’єси «Полон (частина перша) » і «Полон (частина друга)» після 45 днів російської окупації. 

«Як це бути під окупацією?» він написав. «Це перестати боятися смерті. Іноді мені приходила в голову божевільна думка, що може бути щось більш чесне в тому, щоб вас і ваш будинок зрівняли із землею, ніж бути заручниками ввічливого садиста. І в такому депресивному стані я почав писати п’єсу. Не тому, що я хотів. Але лише для того, щоб врятувати свій розум від знищення».

Інші тексти
Найкращі фільми та серіали вересня від найбільших стримінгових сервісів!
Кінематограф

Найкращі фільми та серіали вересня від найбільших стримінгових сервісів!

13 наймасштабніших серіалів і фільмів — те, що вам варто переглянути!
30 серпня 2022
Офіційний трейлер фільму «Люксембург, Люксембург»!
Кінематограф

Офіційний трейлер фільму «Люксембург, Люксембург»!

Тизер другої повнометражної стрічки режисера Антоніо Лукіча!
26 серпня 2022
Офіційний трейлер серіалу «Володар перснів: Персні влади»!
Кінематограф

Офіційний трейлер серіалу «Володар перснів: Персні влади»!

Незабаром прем’єра нового шоу про Середзем’я!
23 серпня 2022