Література

Історія створення світу «Гаррі Поттера»

Як Джоан Ролінґ створювала унікальний усесвіт — від ідеї твору до останньої екранізації
Зараз ви читаєте:  
Історія створення світу «Гаррі Поттера»

Ідея твору

За словами авторки серії романів про Гаррі Поттера Джоан Ролінґ, ідея книжки спала їй на думку 1990 року, коли вона їхала потягом із Манчестера до Лондона, який вимушено зупинився на кілька годин. У неї не було із собою ручки, а попросити в когось не вистачило сміливості, тому думки накопичувалися та трималися в голові. Гоґвортс як осередок магії, маґли й чарівники, Дамблдор — усе це зароджувалося в голові письменниці саме тоді, у потягу. Тут фанати світу ГП мають подякувати тій довжелезній і нудній зупинці, бо хтозна, чи за інших умов народився би хлопчик, який вижив.

Джоан Роулинг ответила на письмо русской фанатки - лайфстайл - 31 декабря  2020 - Кино-Театр.Ру

Процес написання книжок

Звісно, перш ніж розпочати написання «Філософського каменя», Ролінґ уже мала уявлення, якими будуть усі сім частин книжки. Це очевидно навіть тому, що після виходу першої книжки всі наступні з’являлися швидко та регулярно. Ба більше, Ролінґ від руки малювала конкретні плани розвитку подій, щоби не проґавити жодної мікродеталі. А ще продумувала родовід героїв, складала список однокласників Гаррі та начерки імен смертежерів — просто для себе. «Я багато планую, ретельно все досліджую, тому знаю про своїх героїв набагато більше, ніж у підсумку потрапляє до книжок», — розповідала Джоан. Звідси й переконливість характерів усіх героїв, адже ми просто не здогадуємося про їхній життєвий бекграунд, бо в книжках про це не йдеться, а в таблицях Ролінґ їхні біографії розписані «від і до».

Планирование в написании книги - БлогОльга Гучкова


Від ідеї до виходу першої книжки — що відбувалося в житті Ролінґ?

Написання творів виявилося часозатратним і через життєві колотнечі письменниці: переїзд до Португалії, одруження, важке розлучення, статус «матері-одиначки», депресія та повернення до Англії. Попри це, хоч і з паузами, але написання «Гаррі Поттера і філософського каменя» продовжилося — і зрештою, успішно завершилося. А далі — не вгадаєте що! З десяток видань відмовили Ролінґ у публікації через несучасність твору. Лише 1995 року книжку придбало британське видавництво Bloomsbury. А 1997-го книжка вперше опинилася на книжкових полицях.

Що у творі з реального життя?

Є багато припущень щодо автобіографічності деяких елементів сюжету, як-от знайомство батьків Ролінґ на легендарному вокзалі Кінгс-Кросс, директор школи авторки, який схожий на Дамблдора, чи шкільний друг Джоан із бірюзовим авто. А дементори, за словами Ролінґ, це втілення образу депресії, яку вона сама пережила.
Однак найбільш автобіографічною у творі є присутність теми смерті. У Ролінґ це пов’язано зі смертю матері, яка померла в 1990 році від розсіяного склерозу. Особисту трагедію Джоан розділила з Гаррі, який часто втрачав найдорожчих.

Дементоры в жизни. Кто они?


Екранізація поттеріани та роль Ролінґ у ній

Важко заперечити, що популярність історій про Гаррі Поттера зумовлена ще й нереально успішною екранізацією творів. Оскільки світ ГП дуже багатошаровий, комплексний і непростий для кіноадаптації, режисери ризикували розчарувати гігантську фан-базу поттеріани. Через це вирішили активно залучити до знімань Джоан Ролінґ, хоча контракт із Warner Bros. до цього не зобов’язував. Джоан брала участь у кастингу акторів, давала поради режисерам і постановникам — навіть надавала власні ілюстрації до книжки. Потім авторка неодноразово наголошувала, що екранізація перевершила її сподівання, і вона цілком задоволена результатом.

Гарри Поттер и его друзья возвращаются в Хогвартс! - ReadRate

Як ГП змінив життя письменниці (очевидно, що дуже)

Видана книжка «Гаррі Поттер і філософський камінь» одразу ж стала сенсацією та світовим бестселером і завоювала нагороду «Дитяча книга року» та Smarties Prize. Американське видавництво «Навчальна література» купило права на книжку за безпрецедентною ціною — $105 000. Кожна з екранізацій твору теж мала космічний успіх.Зараз Джоан Ролінґ чи не найбагатша британська мільйонерка. Вона стала однією з найоплачуваніших жінок у Великій Британії, увійшовши до 15 найвпливовіших осіб шоубізнесу.

Інші тексти
Змінитися, але не забутися
Кінематограф

Змінитися, але не забутися

Огляд на українську воєнну драму «Снайпер. Білий Ворон»
28 серпня 2022
Смертельна реорганізація
Кінематограф

Смертельна реорганізація

Чому ліквідація «Довженко-Центру» — це розгромний удар по українській культурі
17 серпня 2022
Філософія крінжу
Кінематограф

Філософія крінжу

Огляд на «Тор: Любов і грім» від Тайки Вайтіті
29 липня 2022