Література

Письменники з Донбасу

Літератори, чия доля пов’язана з Донецьком і Луганськом
Зараз ви читаєте:  
Письменники з Донбасу

Василь Стус

Василь Стус народився в 1938 році на Вінниччині, але вже в 1939-му його родина переїхала до Сталіно (нині Донецьк), щоб уникнути колективізації. У 1944–1945 роках Стус навчався в Донецькій школі № 265. Опісля вступив до Донецького педагогічного університету. Саме там у студентські роки працював у бібліотеці, згодом учителював у Горлівській школі, навіть працював на шахті в Донецьку. Також був редактором газети «Соціалістичний Донбас», допоки на навчання в аспірантурі не подався до Києва, де активно вів проукраїнську діяльність. Стуса дуже обурювало, що на Донеччині в школах викладають російською. «Я вважаю, що доля Донбасу — це майбутня доля України, коли будуть одні солов'їні співи» — писав Василь у листі до Андрія Малишка.

Сегодня 84-я годовщина рождения Василия Стуса: шесть цитат великого  украинца, которые трогают до глубины души - Патріот Донбасу

Володимир Сосюра

Володимир Сосюра народився на станції Дебальцеве в 1898 році, а його дитинство минуло в селищі Третя Рота (нині — м. Верхнє, що входить до Лисичанська на Луганщині). З юності працював різноробочим на місцевому заводі. З 1911-го до 1918-го навчався в училищі м. Верхнє, і лише після громадянської війни перебрався до Харкова на навчання. У своїй творчості Сосюра опинився перед популярним серед тогочасних митців моральним вибором між країною та партією, який неоднозначно вплинув на його творчість і репутацію нині.
Життю на Донбасі присвячені його твори «Третя Рота», «Червоноармієць».

Сосюра Володимир Миколайович: біографія, біографічні статті

Іван Світличний

Поет-шістдесятник Іван Світличний народився в 1929 році в селі Половинкине Старобільського району на Луганщині. Навчався у Старобільській школі, яку закінчив із золотою медаллю, після чого поїхав до навчання до Харкова. Світличний був не лише талановитим поетом, а й одним з активних діячів українського опору радянській системі в 60-х роках минулого століття. Ця діяльність призвела його до заслання, де він продовжував свою літературну діяльність.
«В тюрмі, за ґратами, в неволі

Мені приснилася… тюрма.

Але не ця. Ні ґрат нема,

Ні варти. І всього доволі.

І світ — ідилія сама.»

Іван Світличний:людина-промінь - На скрижалях

Іван Дзюба

Письменник і літературознавець Іван Дзюба був уродженцем села Миколаївка Волноваського району Донецької області, де з’явився на світ у 1931 році. Пізніше його родина переїхала до Докучаєвська (Донецька область), де Іван закінчив школу. Згодом Дзюба навчався в Донецькому педагогічному інституті на факультеті російської філології (до 17 років він спілкувався російською), а вже на аспірантуру подався до Києва. 1973 року за свій відомий памфлет «Інтернаціоналізм чи русифікація» був засуджений до ув’язнення та заслання. Проте Дзюбі пощастило вижити та побачити розквіт незалежності України. Помер Іван Михайлович 22 лютого 2022 року, за два дні до повномасштабного військового вторгнення росії до суверенної України.  

Помер Іван Дзюба: біографія, факти, діяльність

Сергій Жадан

Упевнені, що в більшості читачів Жадан асоціюється з Харковом, у якому він проживає і веде активну літературну та громадську діяльність. Але народився письменник у Старобільську Ворошиловградської області (нині Луганської) в 1974 році, там же минуло його дитинство. Родина Жадана була українськомовною, а сам він юнаком поширював містом рухівські газети та національну символіку. До Харкова Жадан переїхав у 1991-му задля навчання в педагогічному університеті. Тема його малої батьківщини часто є наскрізною в його творах. Найвідомішим із таких є роман «Ворошиловград».  


Сергій Жадан: Дива не буде. Буде війна. І вистояти в ній можна лише всім  разом - 24 Канал

Інші тексти
Змінитися, але не забутися
Кінематограф

Змінитися, але не забутися

Огляд на українську воєнну драму «Снайпер. Білий Ворон»
28 серпня 2022
Смертельна реорганізація
Кінематограф

Смертельна реорганізація

Чому ліквідація «Довженко-Центру» — це розгромний удар по українській культурі
17 серпня 2022
Філософія крінжу
Кінематограф

Філософія крінжу

Огляд на «Тор: Любов і грім» від Тайки Вайтіті
29 липня 2022