Мистецтво

Що дивитися про мистецтво?

Розповідаємо про художні фільми, присвячені живописцям і їхній творчості.
Зараз ви читаєте:  
Що дивитися про мистецтво?

Ми вже неодноразово розповідали вам про алюзії на мистецтво в кіно, а сьогодні вирішили глибше зануритися в цю тему та поговорити про художні фільми, у яких ідеться як про самих митців, так і про їхнє особисте життя — і навіть про скандальні історії, пов'язані з їхніми іменами. 

«Ван Гог. На порозі вічності», Джуліан Шнабель

Фільм американського художника та кінорежисера Джуліана Шнабеля про життєвий шлях Ван Гога з Віллемом Дефо в головній ролі. Сам режисер сюжет фільму прокоментував так:

«Це фільм про живопис і живописця та їхній зв'язок із нескінченністю. Це каже художник. Тут те, як я відчував найважливіші моменти його життя».

Трагічна історія нідерландського живописця супроводжується притаманним творчості Вінсента буянням фарб і візуальним рядом, максимально наближеним до постімпресіоністичних полотен художника.

«Я стріляла в Енді Воргола», Мері Херрон

3 червня 1968 року найвідоміший художник у стилі попарт, Енді Воргол, пережив замах на своє життя. Убивцею виявилася Валері Соланас — ексцентрична письменниця, радикальна феміністка й авторка «Маніфесту суспільства повного знищення чоловіків». Власне, у фільмі режисерки Мері Херрон розповідається про життєвий шлях Соланас, постійні поневіряння жінки, прагнення реалізуватися в письменницькій діяльності, зрештою, про знайомство з Енді Ворголом, якому Валері запропонує текст своєї п'єси для постановки, яка так і не вдасться. 

«Поллок», Ед Гарріс

Екранізація біографії одного з найдорожчих художників світу — лідера абстрактного експресіонізму Джексона Поллока. Дія фільму починається зі знайомства тоді ще не визнаного Поллока зі своєю майбутньою дружиною Лі Краснер. Уже незабаром Джексон опиняється в центрі уваги тогочасного мистецького бомонду Америки, а знаменита галеристка та меценатка Пеггі Ґуґґенгайм замовляє в абстракціоніста велике панно. У фільмі переплітається творчий розквіт митця та періоди кризи через алкогольну залежність Поллока.

«Баскія», Джуліан Шнабель

І знову біографічна драма від Шнабеля. Цього разу фільм розповідає про буремне та сповнене яскравих подій життя молодого Жана-Мішеля Баскія — художника-неоекспресіоніста та стрітартера. Разом із головним героєм глядач проходить феєричний, але трагічний шлях становлення, розквіту та саморуйнування. До речі, близького товариша Баскія, Енді Воргола, у фільмі зіграв Девід Бові, а саундтрек рясніє культовою альтернативною музикою 70–80-х років.

«Привиди Гої», Мілош Форман

Дія фільму розгортається в часи панування жорстокої інквізиції в Іспанії. Інес, доньку багатого купця, звинувачують у таємній належності до спільноти юдеїв. На захист дівчини на прохання її батька стає Франсіско Гоя (Інес була однією з муз знаменитого іспанця). Головну жіночу роль виконує Наталі Портман — режисер затвердив молоду акторку,  помітивши її схожість із дівчиною на картині Гоя «Молочниця з Бордо».

«Відлуння минулого», Пол Моррісон

У 20-х роках минулого століття в Мадриді зустрічається тріо талановитих митців, серед яких майбутня зірка сюрреалізму Сальвадор Далі, поет Гарсіа Лорка та режисер Луїс Бунюель. Головна дія фільму відбувається навколо складних взаємостосунків Далі та Лорки, що з часом виходять за межі звичайної дружби. До речі, роль Сальвадора Далі виконує Роберт Паттінсон.

«Прожити життя з Пікассо», Джеймс Айворі

Кінострічка американського кінорежисера, знята за книжкою «Пікассо: творець і руйнівник». У фільмі розповідається про складні стосунки іспанського живописця з дружинами та численними коханками. Джеймс Айворі знайомить глядача із жінками, що відіграли важливу роль в житті та творчості запального іспанця. Зокрема, у фільмі йдеться про Ольгу Хохлову, Дору Маар, Марію-Терезу Вальтер і Жаклін Рок. Роль Пабло Пікассо виконує Ентоні Гопкінс.

«Робота без авторства», Флоріан Генкель фон Доннерсмарк

У фільмі розповідається про життя художника, на ім'я Курт Бернент, дитинство якого припадає на роки панування нацистської Німеччини. Саме тоді, ще в зовсім дитячому віці, митець потрапляє на виставку «дегенеративного мистецтва», де представлені роботи неблагонадійних для нацистського режиму художників. Формування Курта як художника відбувається на тлі злодіянь нацизму, а невдовзі на зміну одній ідеології приходить уже інша — комуністична. Фільм натхненний біографією німецького художника Герхарда Ріхтера — митця, що працював у стилі капіталістичного реалізму, поєднуючи живопис із фотографією.

Інші тексти
Змінитися, але не забутися
Кінематограф

Змінитися, але не забутися

Огляд на українську воєнну драму «Снайпер. Білий Ворон»
28 серпня 2022
Смертельна реорганізація
Кінематограф

Смертельна реорганізація

Чому ліквідація «Довженко-Центру» — це розгромний удар по українській культурі
17 серпня 2022
Філософія крінжу
Кінематограф

Філософія крінжу

Огляд на «Тор: Любов і грім» від Тайки Вайтіті
29 липня 2022