Мистецтво

Що приховує «Чорний квадрат»?

Розповідаємо про таємниці головного творіння Малевича
Зараз ви читаєте:  
Що приховує «Чорний квадрат»?

Славнозвісний «Чорний квадрат» Казимира Малевича відомий абсолютно кожному. Попри це, полотно найвідомішого у світі авангардиста, як і всі інші світові шедеври, приховує в собі низку таємниць, довкола яких і досі точаться дискусії. Тож сьогодні ми вирішили розповісти вам про цікаві факти, пов'язані з однією з найвідоміших і найобговорюваніших картин світу.

Частина триптиха

Знаменитий «Чорний квадрат» супрематиста Казимира Малевича є частиною триптиха разом із картинами «Чорне коло» та «Чорний хрест». Усі три полотна художник створив для футуристичної виставки «0,10», що відбулася в 1915 році в петербурзі. Малевич акцентував найбільшу увагу саме на квадраті, називаючи його «іконою» та «царственим немовлям». Саме «Чорний квадрат» став символом «чистого» та безпредметного мистецтва, декларованого Малевичем.

Плід несвідомого

За спогадами Казимира Малевича, ідея створити «Чорний квадрат» виникла в нього зненацька — у пориві величезного натхнення. Художник у листі до свого товариша та колеги Михайла Матюшина згадував: «Ця робота матиме величезне значення для історії мистецтва. Те, що було зроблено інтуїтивно, приносить дивовижні плоди». Про те, що Малевич писав свою картину в екстатичному стані, свідчить і той факт, що найзнаменитішу версію «Чорного квадрата» митець намалював прямо поверх іншого полотна. Це підтвердила й спеціальна рентгенограма.

Їх було декілька

Малевич протягом життя створив декілька чорних квадратів. Перший і найвідоміших із них супрематист створив 1915 року. Саме він і побачив світ на славнозвісній виставці «0,10». Другий чорний квадрат митець намалював уже в 1923 році для ще одного триптиха. Третю версію Казимир Малевич створив у 1929-му, щоб замінити перший екземпляр, фарба на якому потріскалася. Усього, за підрахунками дослідників, супрематист створив чотири, а то й п'ять чорних квадратів.

«Битва негрів у темній печері»

Саме цей напис знайшли в результаті проведення експертизи під одним із шарів фарби «Чорного квадрату». На думку дослідників, цей підпис є відсиланням до твору Альфонса Алле «Битва негрів у темній печері пізно вночі». Алле — французький письменник-гуморист і художник у жанрі абсурдизму. Його неполіткоректна картина «Битва негрів у темній печері пізно вночі», що являє собою просто чорний прямокутник, повністю відповідала ексцентричній та епатажній вдачі митця.

Похорон Малевича

Славнозвісний «Чорний квадрат» відіграв вагому роль під час похоронів свого творця. Так, на панахиді над головою вже покійного Малевича помістили головний шедевр супрематиста, а на білій труні розмістили чорні квадрат і коло. Засвітився «Чорний квадрат» навіть на вантажівці, яка перевозила труну з тілом Казимира Малевича.

Ікона нового мистецтва

На грандіозній футуристичній виставці «0,10» «Чорний квадрат» помістили в так званий «червоний кут» — спеціально відведене місце, де за давнім звичаєм вішали ікони в хаті. Так «Чорний квадрат» набув символічного в очах мистецького світу сенсу, перетворившись на ікону авангарду. Один із найвідоміших критиків 20 століття Олександр Бенуа сказав про «Чорний квадрат» Малевича таке:

«Поза сумнівом, це і є та ікона, яку панове футуристи ставлять замість Мадонни».

Динаміка

Попри те, що звичайному глядачеві «Чорний квадрат» видається абсолютно статичним, мистецтвознавці практично відразу охрестили творіння Малевича втіленням динаміки. За задумом супрематиста, сам чорний квадрат символізує чисту форму, а ось білий простір позаду нього — нескінченний простір. У своєму полотні Казимир Малевич прагнув утілити ідею космічного порядку та невагомості. В одній зі своїх мистецьких розвідок Малевич писав:

«Найголовніше в супрематизмові — два підстави — енергія чорного і білого, службовці розкриття форми дії».
Інші тексти
Змінитися, але не забутися
Кінематограф

Змінитися, але не забутися

Огляд на українську воєнну драму «Снайпер. Білий Ворон»
28 серпня 2022
Смертельна реорганізація
Кінематограф

Смертельна реорганізація

Чому ліквідація «Довженко-Центру» — це розгромний удар по українській культурі
17 серпня 2022
Філософія крінжу
Кінематограф

Філософія крінжу

Огляд на «Тор: Любов і грім» від Тайки Вайтіті
29 липня 2022