Кінематограф

Так погано, що аж добре

Огляд на «Морбіус» із Джаредом Лето
Зараз ви читаєте:  
Так погано, що аж добре

Поруч із сиквелом пригод Доктора Стренджа у прокат вийшов ще один марвелівський кінокомікс, але від студії Sony — «Морбіус». Показ стрічки переносився кілька разів, починаючи із 29 січня. Урешті-решт, фільм устиг провалитися в прокаті, створити навколо себе постіронічний інтернет-рух і знову повернутися у світовий прокат синхронно з прокатом фільму в Україні. 

Кінооглядач Gogol Media розповідає, що не так не лише з «Морбіусом», а й усіма кінокоміксами Sony та чому в часи постіронії бути провальним фільмом — не обов'язково жахлива перспектива. 

«Морбіус» — це історія про одного з незліченних ворогів Людини-Павука, доктора Майкла Морбіуса. У різних варіаціях він постає то жертвою власних експериментів, що призвели до вампіризму, то нащадком графа Дракули. Чилійсько-шведський режисер Деніель Еспіноса обирав варіант історії Морбіуса, як всесвітньовідомого науковця, який, щоби вилікувати власну хворобу крові, порушив усі можливі норми проведення експериментів і став вампіром. Еспінос знімає свого «Морбіуса» так, наче останні 20 років напрям кінокоміксу ніхто не розвивав, і він зупинився ще на рівні «Блейда». Хоча насправді, навіть старенький «Блейд» чи, наприклад, «Інший світ» мають цікавіший вигляд на тлі «Морбіуса». 

За трошки більше ніж півтори години фільму ми бачимо повний набір кліше супергеройського кіно: шаблонних персонажів, які не переживають жодної еволюції, банальні сюжетні повороти, які вгадуєш задовго до їхньої появи, розмиту любовну лінію, яка тут є лише для того, щоби була любовна лінія, а ще несмішний гумор, який, здається, теж просто вставили для того, щоб гумор був. 

Джаред Лето знову ходить пів фільму з виразом обличчя загубленого вихованця сиротинця. Складається враження, що в голові соліста Thirty Seconds to Mars визрів план зіпсувати всі можливі комікс-усесвіти. Спершу провальний Джокер у «Загоні самогубців». Тепер от роль Морбіуса. Цікаво, якого персонажа з коміксів Dark Horse чи IDW він зіграє в майбутньому?

Після перегляду «Морбіуса» виникає лише одне запитання — чому фільм вийшов таким? Насправді відповідь більш ніж очевидна. Попри все завзяття й ентузіазм Sony в намаганні створити власний всесвіт кінокоміксів — у них просто немає прав на персонажів, які могли би такими стати. Створивши спершу відносно стерпного «Венома» та зовсім скотившись у ситком у його сиквелі, кінобоси Sony взялися за ще одного маловідомого антигероя «спайдерменверсу», який просто не тягне на окрему кіноісторію. Так, створити окремий всесвіт з антигероїв зі складним минулим і розмитою мораллю — це дуже в духу тих тенденцій відродження Нового Голлівуду, які зараз панують. Однак, якщо вже братися за створення такого всесвіту, то треба розуміти, що фільм для сімейного перегляду не вийде, і віковий ценз глядачів треба значно підвищувати. 

Своєю чергою Sony намагається сісти на два стільці — з одного боку, створюючи похмуре антигеройське кіно про неоднозначність добра та зла, а з іншого — знищуючи віковий ценз для молодших школярів, так вони фактично «обеззброюють» цих самих антигероїв.

Можна майже з упевненістю сказати, що всі наступні спроби Sony зняти марвелівський кінокомікс завершуватимуться провалом, поки або студія не змінить підхід до знімання, або не отримає права на більш фактурних і значущих персонажів Marvel. З іншого боку, у наш час постіронії та постмодерну важко сказати, чи дійсно провал «Морбіуса» став аж настільки провалом. Ще в 1990-х провал «Водного світу» фактично зруйнував кар'єру Кевіну Костнеру (яку сам актор вирішив добити потім «Листоношею»). Але у 2022 році провал фільму не гарантує повну смерть історії.«Морбіус» став об'єктом постіронічної культури, закарбувавши себе не просто в сотнях мемів, а й створивши навіть рух «Morbius Sweep». З насмішок і кпинів «Морбіус» отримав таку хвилю інтересу та популярності, що фільм повторно перезапустили в прокат. Так підтвердивши парадоксальне правило, що іноді щось буває аж настільки погано, що цілком собі добре.

Інші тексти
Змінитися, але не забутися
Кінематограф

Змінитися, але не забутися

Огляд на українську воєнну драму «Снайпер. Білий Ворон»
28 серпня 2022
Смертельна реорганізація
Кінематограф

Смертельна реорганізація

Чому ліквідація «Довженко-Центру» — це розгромний удар по українській культурі
17 серпня 2022
Філософія крінжу
Кінематограф

Філософія крінжу

Огляд на «Тор: Любов і грім» від Тайки Вайтіті
29 липня 2022