Література

Українська література в сучасному світі

Кого із української літератури найчастіше рекомендують своїм читачам західні медіа?
Зараз ви читаєте:  
Українська література в сучасному світі

Вже більше двох місяців Україна перебуває в центрі уваги світових новинних просторів через повномасштабне вторгнення росії. До того ж, у фокусі іноземних ЗМІ не лише політичні новини, а також і культурні аспекти нашої країни, зокрема наш літературний простір. 

А кого саме з нашої літератури згадують провідні іноземні медіа  — читайте в нашому рейтингу ТОП-9 найуживаніших українських словесних митців.

№1 Андрій Курков  («Пікнік на льоду», «Сірі бджоли»)

Не вони пішли на війну, а війна прийшла до них". Андрій Курков пояснив, чому не варто називати зрадниками мешканців ОРДЛО

Найчастіше за західних інформаційних просторах можна зустріти ім’я Андрія Куркова

Андрій Курков — це сучасний український письменник, книги якого вирізняються захоплюючим сюжетом та яскравими персонажами; це автор більше двох десятків книг, його твори перекладені на 30 мов світу (англійська, німецька, французька, голландська, іспанська, японська тощо), за його сценаріями поставлено 18 документальних і художніх фільмів. Андрій Курков — перший з письменників СНД, чиї книги опинилися в «топ-десятці» європейських бестселерів. 

Книга «Пікнік на льоду» — перша частина однойменної дилогії. Андрій Юрійович у незвичайному екзотичному ракурсі показує хаос дев’яностих років минулого століття та місце звичайного журналіста-письменника, який прагне продемонструвати світові свій талант.

Друга книга — «Сірі бджоли» — це книжка про «сіру зону», яка може бути всередині чи навколо людини. Про те, яким є вплив оточення — і політичного, і соціального — на життя людини, яка живе в місцях, де не вистачає ініціативи, думок, кольорів. Тобто в принципі, де не відчувається країна, а відчувається тільки територія.

Згадки (9):

 • The Guardian: «Книги, які допоможуть зрозуміти вторгнення в Україну» (читати); «Книги проти бомб: як українці використовують книги для боротьби» (читати);  «Андрій Курков опублікує щоденники кризи в Україні» (читати)
 • BBC: «Історії, що розкривають душу України» (читати)
 • The New Yorker: «Український роман "Поміж лінії війни"» (читати)
 • Literary Hub: «10 українських книг, які варто прочитати англійською» (читати)
 • The New York Times: «Український письменник-гуморист, якому немає над чим сміятися» (читати)
 • Book Riot: «11 УКРАЇНСЬКИХ КНИГ ДОСТУПНІ В ПЕРЕКЛАДІ АНГЛІЙСЬКОЮ» (читати)
 • NPR: «10 книг про Україну» (читати)

№2 Сергій Жадан («Інтернат»,  «Ворошиловград», «Новий правопис»)

В рамах фестивалю творчої співпраці "WROCloveUKRAINE" Вроцлав відвідає СЕРГІЙ ЖАДАН | inPoland.net.pl

Книга добре відомого українського поета, прозаїка, перекладача та громадського активіста Сергія Жадана «Інтернат» — це глибокий та захопливий роман, який відображає мистецьке бачення життя в зоні АТО, його драму, проблеми вибору, самоідентичності, національної психології, патріотизму, радикальних поглядів та ліберальної байдужості.

Наступна книга — «Ворошиловград» — це жорсткий, меланхолійний та реалістичний роман про втрату всього, що тобі належить, позбавлення свободи та території, знищення пам’яті та минулого.

«Новий правопис» — книжка вибраних віршів письменника. У цих віршах поет зосереджується на повсякденному житті під час російсько-української війни, створюючи інтимні портрети мешканців країни та їх реакції на кризу. 

Згадки (6):

 • The Guardian: «Книги проти бомб: як українці використовують книги для боротьби» (читати)
 • Literary Hub: «"Інтернат" про окуповану Україну (читати); «10 українських книг, які варто прочитати англійською» (читати)
 • The New Yorker: «Недільне читання: Літературні голоси з України та Росії» (читати)
 • LARB: «Військова поезія в Україні: Сергій Жадан та Люба Якимчук» (читати)
 • Book Riot: «11 УКРАЇНСЬКИХ КНИГ ДОСТУПНІ В ПЕРЕКЛАДІ АНГЛІЙСЬКОЮ» (читати)

№3 Юрій Андрухович («Московіада»)

11 книг Юрія Андруховича, які читаються на одному диханні :: BookForum

Це добре знаний український поет, прозаїк, перекладач, есеїст, один із засновників постмодерністської течії в  українській літературі, яку умовно називають «станіславським феноменом». 

Дія в романі «Московіада» Андруховича розгортається під час розпаду Радянського Союзу, розповідає про пригоди Отто Вільгельмовича, українського поета, який навчається в Інституті Горького в Москві. Це фантасмагорична захоплююча подорож, яка відбувається протягом одного дня, досліджуючи місто в центрі вмираючої імперії та часто зловісних людей, які його населяють. 

Згадки (4):

 • Literary Hub: «10 українських книг, які варто прочитати англійською» (читати)
 • DW: «Думка: В умовах загрози Україні письменник жалкує про байдужість» (читати)
 • UTP: «Книги для розуміння: Україна» (читати)
 • Book Riot: «11 УКРАЇНСЬКИХ КНИГ ДОСТУПНІ В ПЕРЕКЛАДІ АНГЛІЙСЬКОЮ» (читати)

№4 Андрій Любка («Карбід»)

Андрій Любка: "Це не війна армії з армією. Це абсолютно підла, хижа і антилюдська воєнна терористична кампанія Путінського режиму" | Craft Magazine

Андрія Любка — це той, український поет, романи та вірші якого занурюються глибоко до самісінької людської душі. 

«Карбід» 2015 року — це чудова «бандитська» історія, де вчителька історії вирішує прорити тунель під українським кордоном і виводить всі 40 мільйонів українців до Євросоюзу. Ця стрімка трагікомедія відбувається невдовзі після Революції гідності 2014 року. Книга відображає інтенсивність поточного моменту в країні, де люди відчувають, як минуле висить на їхній шиї, але все ще відчайдушно сподівається на світле майбутнє.

Згадки (3): 

 • BBC: «Історії, що розкривають душу України» (читати)
 • Literary Hub: «10 українських книг, які варто прочитати англійською» (читати)
 • Book Riot: «11 УКРАЇНСЬКИХ КНИГ ДОСТУПНІ В ПЕРЕКЛАДІ АНГЛІЙСЬКОЮ» (читати)

№5 Сергій Плохій («Брама Європи: історія України», «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи»)

Сергій Плохій: Те, що Зеленський здобув більшість, не можна пояснити тільки мовними законами чи культурними різницями. Тут набагато більші і ширші процеси

Сергій Плохій — це популярний український та американський історик, професор кафедри української історії в Гарвардському університеті, де він також займає посаду директора Гарвардського українського наукового інституту. Один з провідних спеціалістів з історії Східної Європи.  Автор більше десятка книг з історії України та Східної Європи. 

«Брама Європи» — пізнавальний і доступний екскурс історією України від часів скіфів до Революції гідності, історія без московських упереджень.

А «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи» — ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го.

Згадки (3):

 • The Guardian: «Книги, які допоможуть зрозуміти вторгнення в Україну» (читати);  «Чорнобиль: історія трагедії рецензія Сергія Плохія – смерть радянської мрії» 
 • NPR: «10 книг про Україну» (читати)

№6 Оксана Забужко («Польові дослідження з українського сексу»)

І знов я влізаю в танк". Фрагмент із нової книги Оксани Забужко | Українська правда _Життя

Українська письменниця, поетеса та есеїстка Оксана Забужко стала дуже відомою в Україні ще в 90-ті роки. 

Вона опублікувала короткий роман під назвою «Польові дослідження з українського сексу» (1996). І це був перший роман про жінку, яка орієнтується в постколоніальній психіці, в тому числі й у стосунках з українськими чоловіками та іншими чоловіками. Тож вона перша писала про речі, про які ще ніколи не писали.

Проривний хіт Забужка назвали «найвпливовішою українською книгою за часи незалежності»

Згадки (3): 

 • BBC: «Історії, що розкривають душу України» (читати)
 • Literary Hub: «10 українських книг, які варто прочитати англійською» (читати)
 • Book Riot: «11 УКРАЇНСЬКИХ КНИГ ДОСТУПНІ В ПЕРЕКЛАДІ АНГЛІЙСЬКОЮ» (читати)

№7 Люба Якимчук («Абрикоси Донбасу»)

Світова підтримка України: на сцені Греммі номер-молитва за українських біженців (відео)

Люба Якимчук — це українська поетка, драматургиня та сценаристка, яка нещодавно виступала у Лас-Вегасі на «Ґреммі 2022» з твором зі своєї збірки «Абрикоси Донбасу».

Це книга віршів, які не лише проникають у душу, а й продирають нутро. Вони залишають наскрізні отвори у свідомості, крізь які прозирає та реальність, від якої хочеться затулитися долонями. 

Ці «Абрикоси Донбасу» достигають цілком в пору та смакують водночас гірко й солодко.

Згадки (2): 

 • BBC: «Історії, що розкривають душу України» (читати)
 • LARB: «Військова поезія в Україні: Сергій Жадан та Люба Якимчук» (читати)

№8 Твори Тараса Шевченка

9 березня виповнюється 206 років від дня народження Тараса Шевченка | Новини України - #Букви

Народний поет України, народжений у кріпацтві, символізує поняття свободи для кожного українця. 

Тарас Шевченко має багато імен, він постійно присутній у нашому повсякденні. Він є однією з найбільш знаних українських постатей у світі, про що ми чули вже не раз. 

Блискуча поезія Шевченка — це образ дому для українського народу.

Згадки (2): 

 • BBC: «Історії, що розкривають душу України» (читати)
 • France Culture: «Тарас Шевченко, обожнюваний діяч українського народу» (читати)

№9  Твори Миколи Гоголя 

Цікаві факти про Миколу Гоголя

Чи не найулюбленіший письменник західних медіа в контексті російсько-української війни, адже Микола Гоголь зазвичай представляє собою «міст між українською та російською культурами».

Читачі в захваті від його приземленого селянського діалекту та грубого гумору. Завдяки йому популярним є український фольклор. Відкритість і свобода південного степу, які Гоголь зображує  у своїх повістях, викликають захоплення козаками, українськими розбійниками і найманцями, які жили на «диких землях». 

Згадки (2):

 • The Guardian: «Книги, які допоможуть зрозуміти вторгнення в Україну» (читати); «П'ять найкращих книг про Росію та Україну» (читати)

Вагомість української словесної творчості зростає на мапі світової літератури завдяки воєнній інформаційній хвилі.

Щодня наша література охоплює все більшу й більшу іноземну авдиторію, що не може не тішити!

Інші тексти
Змінитися, але не забутися
Кінематограф

Змінитися, але не забутися

Огляд на українську воєнну драму «Снайпер. Білий Ворон»
28 серпня 2022
Смертельна реорганізація
Кінематограф

Смертельна реорганізація

Чому ліквідація «Довженко-Центру» — це розгромний удар по українській культурі
17 серпня 2022
Філософія крінжу
Кінематограф

Філософія крінжу

Огляд на «Тор: Любов і грім» від Тайки Вайтіті
29 липня 2022